Митрополит Варсонофий сослужил Святейшему Патриарху Кириллу в Донском монастыре

В день 100-летия избрания на патриарший престол святителя Тихона, 18 ноября, Святейший Патриарх Кирилл совершил Божественную литургию в Большом соборе Донского монастыря Москвы, где покоятся мощи святого.
Митрополит Варсонофий сослужил Святейшему Патриарху Кириллу в Донском монастыре

В богослужении участвовали члены Высшего церковного совета, образованного в 2011 году по аналогии с органом, учрежденным Всероссийским Церковным Собором в 1917 году и прекратившим работу в годы гонений.

Его Святейшеству сослужили митрополиты Санкт-Петербургский и Ладожский Варсонофий, Минский и Заславский Павел, Волоколамский Иларион, Калужский и Боровский Климент, Истринский Арсений, Белгородский и Старооскольский Иоанн, Йошкар-Олинский и Марийский Иоанн, Ростовский и Новочеркасский Меркурий, Рязанский и Михайловский Марк, Ставропольский и Невинномысский Кирилл, Вологодский и Кирилловский Игнатий, архиепископы Сергиево-Посадский Феогност, Солнечногорский Сергий, епископы Краснослободский и Темниковский Климент, Орехово-Зуевский Пантелеимон, Егорьевский Тихон, Звенигородский Антоний, Бронницкий Парамон, Люберецкий Серафим, Скопинский и Шацкий Феодорит, а также духовенство Москвы и Марийский митрополии.

Перед богослужением митрополит Варсонофий поздравил с днем рождения игумению Софию (Силину), настоятельницу петербургского Новодевичьего монастыря, которая молилась в храме, вручив ей просфору и крест с украшениями.

За богослужением была совершена хиротония архимандрита Феофана (Данченкова) во епископа Волжского и Сернурского (Марийская митрополия).

В храме присутствовали представители федеральных и городских органов власти.

На сугубой ектении были вознесены прошения: "Еще молимся Тебе, Богу, Спасителю нашему, о еже милостивым оком призрети на ны, память творящих о столетней годовщине Священнаго Собора Церкве нашея, им же святитель Тихон Первосвятителем Церкви Русския избрася, о еже во едино ю собрати и от пагубных разделений и нестроений избавити, веру же православную невредиму и непреобориму соблюсти от неверия, ересей и расколов, верных чад ея в единомыслии утвердити и миром оградити, рцем вси Милосерде Господи, услыши и помилуй.

Еще молимся Господу Спасителю нашему, о еже прияти исповедание и благодарение нас, недостойных рабов Своих, о Твоих благодеяниях, яже излиял еси на Церковь Русскую от лет древних, наипаче же в мимошедшем веце, спасая ю от бед и скорбей и от разделений восставляя, и припадаем, и славословие Тебе, яко Богу приносим и умиленно вопием: яко Милостив, исполни во благих прошения наша, прилежно молим Ти ся, Всесильный Творче, услыши и помилуй.

Еще молимся о еже приятися, яко кадилу благовонному, молитвам сонма мучеников и исповедников за веру и правду страшныя страдания и мученическую кончину претерпевших и Христа ради в годы гонений подвизавшихся, да Церковь Русскую утвердит, нас же всех в единомыслии соблюдет, рцем вси Господи, Спасителю наш, услыши и милостивно помилуй.

Еще молимся Тебе, Господу Богу нашему, о еже благосердием и милостию призрети на виноград сей, егоже насади и сохрани от всех наветов вражиих Десница Твоя, о еже и в предняя лета даровати Церкви Твоей единение и безмятежие, да не умалится она и да не поколеблется Русь святая, но да славится в ней Трисвятое имя Твое, рцем вси, Благосерде Господи, услыши и милостивно помилуй".

Предстоятель вознес молитву: "Боже великий и непостижимый, Отче Безначальный, Собезначальный Сыне и Душе Соприсносущный, спасаяй погибающыя, животворяй мертвыя и дивным Твоим промыслом управляяй всяческая! Приклони ухо Твое с высоты святыя Твоея, и приими от нас, смиренных и недостойных рабов Твоих, им же в прошедшее столетие велие Твое от бед и всегубительства спасение явил еси, сердцем и устами возносимая Тебе благодарственная сия моления, исповедания и славословия. Не по беззакониям нашим сотворил еси нам, Господи, ниже по грехом нашим воздал еси нам, но призрел еси на многия труды и усердныя молитвы верных рабов Твоих членов Священнаго Собора Церкви Русския, архипастырей, пастырей, монашествующих и мирян, попечение имевших о благоустроении Церкви нашея и святителя Тихона Первосвятителем Церкви Русския избравших.

Помози нам, Господи, благодарную память сего славнаго Твоего милосердия тверду и непрестанну имети в себе, яко да Тобою утверждаеми и ограждаеми, всегда, якоже днесь, поем и славословим Имя Твое святое. Сподоби нас в вере, любви и единении пребывати, пагубныя резделения и расколы преодолевати, да Дух Твой Благий почиет на нас. Исправи жизнь нашу греховную, просвети ум наш светом учения Евангельскаго, возгрей серца наша теплотою благодати Твоея и направи нас к деланию заповедей Твоих, да прославится и в нас, якоже во отцех Священнаго Собора Церкве нашея в годы гонений пострадавших, всесвятое и преславное имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь".

У мощей святителя Тихона были совершены молитва и славление, Предстоятель освятил новоустроенную раку.

"Вода живая" - Патриархия.ру,
18.11.17